قانون 5 ثانیه

معرفی کتاب قانون پنج ثانیه از مل رابینز

کتاب قانون ۵ ثانیه توسط چه کسی نوشته شده است؟

مل رابینز، نویسنده این کتاب است. مل رابینز در گذشته، زندگی سختی داشت؛ اما اکنون وی در کنار کار اصلی‌ خود که مجری ‌گری در شبکه‌ CNN است، به عنوان سخنران انگیزشی و همچنین نویسنده شناخته شده است. کتاب «قانون ۵ ثانیه» بهترین اثر رابینز است که بازخوردهای خوبی در دنیا داشت و میلیونها نفر را با خود همراه کرد.

مل رابینز

نظر نویسنده مقاله درباره‌ی کتاب قانون ۵ ثانیه

کتاب متن روونی داره، اصطلاح تخصصی اصلا نداره و بیشتر از مثال و نمونه استفاده شده. این مثال‌ها بیشتر از پیام‌هاییه که مردم بعد از دیدن تد تاک برای نویسنده‌ی کتاب فرستادن.

کتاب قانون ۵ ثانیه، ۲۵۰ صفحه‌ی داره. این تعداد صفحه توی حداکثر ۲ هفته قابل خوندنه.

به‌نظرم این کتاب برای کسایی که اعتماد به نفس کافی ندارن، فکرهای منفی زیاد سراغشون میاد، نمی‌تونن کاراشون رو سر وقت تحویل بدن، رژیم غذایی بگیرن، باشگاه برن یا حتی درس بخونن خیی مناسبه البته اگه دلیلش پرش ذهن و یا اعتماد به نفش باشه.

شجاعت هر روزه

شجاعت، توانایی انجام کارهایی است که دشوار، ترسناک یا نامعلومند.

شجاعت، چیزی مخصوص عده‌ای بزرگ نیست.

شجاعت از حقوق طبیعی ماست. درون همه‌ی ما هست.

فقط منتظر است که کشفش کنید.

یک لحظه شجاعت می‌تواند روزتان را تغییر دهد. یک روز می‌تواند زندگی‌تان را تغییر دهد. یک زندگی می‌تواند جهان را دگرگون کند.

این قدرت واقعی شجاعت است؛ شجاعت، شما را هویدا می‌کند. بهترین چیزی که می‌توانید باشید.

شجاعتتان را کشف کنید تا پس از انجام و تجربه‌ی هر چه آرزو دارید، بر آیید.

بله حتی تغیر جهان!

موضوع کتاب چیه؟

خیلی خلاصه بخوام توضیح بدم، کتاب قانون ۵ ثانیه داره می‌گه اگه می‌خوای کاریو انجام بدی خیلی براش صبر نکن، تا ۵ بشمر و شروعش کن چون اگه شروعش نکنی انقدر فکر منفی تو ذهنت میاد که از انجامش منصرف می‌شی.

توی کتاب از مثال‌های خیلی زیادی استفاده کرده. کسی که می‌خواسته روابط دوستانشو بهبود بده، با مدیرش بهتر ارتباط برقرار کنه، رژیم بگیره و باشگاه بره و حتی صبح زود از خواب بیدار بشه!

قانون 5 ثانیه چطور کشف شده؟

نویسنده کتاب قانون ۵ ثانیه تو کتاب نوشته که خیلی وقت بوده که برای از خواب بیدار شدن، مشکل داشته. به محض اینکه صدای آلارم گوشو می‌شنیده، دکمه‌ی Snooze گوشیو می‌زده و دوباره می‌خوابیده.

نویسنده می‌گه که چون از اول صبح اراده بیدار شدن نداشتم، بقیه‌ی روزش رو هم همینطوری سپری می‌کرده.

نویسنده بعد از مدتی تصمیم می‌گیره وقتی می‌خواد از خواب پاشه به چیزی فکر نکنه. فقط بشماره و از خواب بیدار شه. نویسنده تو کتاب از این تعبیر استفاده می‌کنه:

قانون ۵ ثانیه قواعد سختی نداره فقط وقتی قراره راس ساعت از خواب بیدار شی، از ۵ تا ۱ بشمار و خودتو از تخت بنداز بیرون!

اینطور شد که این قانون رو برای خودش برای اولین بار استفاده کرد. بعدها دید که درکارهای دیگه هم کاربرد داره. مثلا وقتی رژیم داشت و وسوسه‌ی خوردن غذای میومد سراغش تا ۵ می‌شمرد و دیگه به غذا فکر نمی‌کرد. وقتی می‌خواست حرفی رو توی جمع بزنه و اظهار نظر کنه، به‌جای فکر کردن به عواقب حرف (که در آخر ممکنه منصرفش کنه) از ۵ تا ۱ می‌شمرده و حرفش رو بیان می‌کرده.

این ۵ ثانیه مثل شمارش معکوس لانچ موشک فضاییه؛ ۵  ۴  ۳  ۲  ۱ پرتاب! (از تخت).

قانون 5 ثانیه

مثالی از قانون ۵ ثانیه

فرض کنید می خواهید صبح ساعت ۵ صبح از خواب بیدار شوید. ساعت شما ۵ صبح، به صدا در می آید. بلافاصله مغز به صورت پیش فرض می خواهد این عادت را فعال کند که صدای زنگ را خاموش کنید و دوباره بخوابید؛ اما شما با یک ترفند ساده مانع فعال شدن این عادت می شوید.
بلافاصله تا صدای زنگ ساعت را شنیدید، به صورت معکوس از ۵ تا ۱ می شمارید: ۵، ۴، ۳، ۲، ۱ و بلافاصله از تختخواب خود بلند می شوید. به همین سادگی! شما موفق شدید و اجازه ندادید عادت پیش فرض مغز فعال شود.

با شمارش معکوس، حواس شما از نگرانی ها پرت می شود، شما برای عمل کردن بیشتر ترغیب می شوید و عادات مخرب مانند تعلل کردن یا زیادی فکر کردن را مختل خواهد کرد.

یا مثلا می خواهید پروژه ای مهم را شروع کنید؛ اما مغز شما می خواهد این عادت را فعال کند که شروع کار چند ساعت به تعویق بیندازید. حالا شما حقه خوبی را بلد هستید. به صورت معکوس می شمارید: ۵، ۴، ۳، ۲، ۱ و بلافاصله پروژه را شروع می کنید. این شمارش معکوس، در عادت شما اختلال ایجاد می کند و مغز شما فقط روی شمردن تمرکز خواهد کرد. در نهایت عادت به تعویق انداختن کارتان را می شکنید.

استفاده از قانون ۵ ثانیه به شما این باور را هدیه می دهد که انرژی و اعتماد به نفس لازم برای توقف فکر کردن و واقعا حرکت کردن را در وجودتان دارید و سرنوشت خود را به صورت کامل در دست دارید.

وقتی بیشتر و بیشتر از این قانون ساده استفاده کنید، به تدریج شجاعت، اعتماد به نفس، غرور و نوعی کنترل بر اوضاع را احساس خواهید کرد. این قانون بسیار موثر است و بعد از مدتی، شما را اسیر خودش می کند!!

این قانون تصدیق می کند که شما بهانه ها و ترس هایی دارید؛ اما از شما می خواهد که از این ترسها بزرگتر شوید، به ترسهای خود فکر نکنید و فقط کارهای خود را انجام دهید. عظمتی در درون شما وجود دارد که با بهانه هایتان پوشیده شده است و با این حقه می توانید این بهانه ها را تار و مار کنید!

از قانون ۵ ثانیه در چه مواردی می توان استفاده کرد؟

در یکی از ۳ حوزه زیر، می توانید از قانون ۵ ثانیه استفاده کنید.

  1. می توانید از آن برای تغییر رفتار خود استفاده کنید:

شما میتوانید از این قانون برای وادار کردن خود به خلق عادت های جدید، بیرون کشیدن خود از عادت های مخرب و تسلط در مهارت های خودکنترلی استفاده کنید تا در روابطتان با خود و دیگران آگاه تر و مؤثرتر باشید.

  1. می توانید از آن برای عمل با شجاعت هر روزه استفاده کنید:

می توانید از این قانون برای کشف شجاعتی که برای انجام کارهای جدید، ترسناک یا مبهم لازم دارید، استفاده کنید. این قانون خود تردیدی شما را ساکت می کند. وقتی خود را وادار به پیگیری آرزوها، در میان گذاشتن ایده های خود با دیگران در محل کار، داوطلب شدن برای پروژه های علمی، خلق اثر هنری و رهبری بهتر می کنید، این کار به شما اعتماد به نفس می دهد.

  1. میتوانید از این قانون برای کنترل ذهن تان استفاده کنید:

می توانید از قانون ۵ ثانیه برای قطع رگبار افکار منفی و نگرانی های بی پایان که شما را پایین می کشند، استفاده کنید. می توانید عادت اضطراب را ترک کرده و بر هر ترسی غلبه کنید. وقتی بتوانید مهار ذهن تان را در دست بگیرید، می توانید به جای تمرکز بر منفیها، درباره چیزهایی فکر کنید که لذت بخش هستند.

سخن پایانی

قانون ۵ ثانیه به نظر خیلی ساده است؛ اما تاثیر فوق العاده ای دارد. تا به حال، هزاران نفر در سراسر جهان توانسته اند با انجام این کار کوچک در زندگیشان تغییراتی بزرگ ایجاد کنند. پس از همین حالا تصمیم بگیرید تا با استفاده از خلاصه کتاب قانون ۵ ثانیه ، زندگیتان را تغییر دهید و به جمع افراد موفق و عملگرا بپیوندید.

خلاصه کتاب قانون ۵ ثانیه را مطالعه کردید. امیدواریم نکات بسیار خوبی را از این مقاله آموخته باشید. قانون ۵ ثانیه از جدیدترین و موثرترین قوانین برای موفقیت است که برای اجرای آن، نیازی به انجام کارهای سخت نیست. شما می توانید از قانون ۵ ثانیه برای اقدام کردن و پیشرفت خود استفاده کنید

پیشنهاد ویژه 
برای تهیه این کتاب به همراه ۱۵ کتاب الکترونیکی ۴ کتاب صوتی و مستند اموزشی ۱۰۰ دقیقه ای اینجا کلیک کنید

[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *