کتاب قدرت عادات اثر چارلز داهیگ + (دانلود کامل کتاب )

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

معرفی کتاب قدرت عادات

کتاب قدرت عادات نوشته‌ی چارلز دوهینگ، که در زمینه بررسی‌های علمی شکل‌گیری عادت‌ها و تغییرات آن است، پس از نشر، موفقیت‌های زیادی کسب کرد و حدود ۶۲ هفته در لیست پرفروش ترین‌های نیویورک تایمز قرار داشت.و از طرفی در لیست تاثیرگذارترین کتاب‌ها برای مدیران از طرف دانشگاه هاروارد قرار گرفت.کتاب قدرت عادات (The Power Of Habit) دربرگیرنده‌ی صدها مطالعه دانشگاهی، مصاحبه‌هایی با بیش از سیصد دانشمند و مدیر و پژوهشی است که در ده‌ها شرکت انجام شده است.

کتاب حاضر بر روی عادت‌ها تمرکز می‌کند، همانطور که آن‌ها به صورت تکنینکی تعریف شده‌اند:

عادات، انتخاب‌هایی هستند که ما زمانی آگاهانه تصمیم به انجام‌شان گرفتیم ولی بعد از مدتی دیگر به آن‌ها فکر نمی‌کنیم ولی اغلب روزها، همچنان آن‌ها را انجام می‌دهیم.زمانی، همه‌ی ما آگاهانه تصمیم می‌گیریم که چه مقدار غذا بخوریم و هنگامی که به دفتر کار رسیدیم بر روی چه چیزی تمرکز کنیم و یا چند وقت به چند وقت شراب بنوشیم و یا چه هنگام برای دویدن بیرون برویم. سپس ما تصمیم گرفتن را متوقف می‌کنیم و این رفتارها خودکار می‌شوند. این پیامد طبیعی عصب‌شناسی ما به شمار آید. با فهمیدن نحوه رخ دادن عادت شما می‌توانید این الگو‌ها را به روش انتخابی خود، بازسازی کنید.

این‌جا هم با یک حلقه عادت روبرو هستیم. حلقه‌ای که سه المان اصلی دارد:

حلقه عادت معرفی شده توسط چارلز داهیگ در کتاب قدرت عادت

یک نشانه‌ یا Trigger ما را برمی‌انگیزد (مثلاً نوتیفیکیشن موبایل).

یک اقدام (Action) مشخص انجام می‌دهیم (چک کردن موبایل).

پاداش (Reward) دریافت می‌کنیم (دیدن یک پیام از یک دوست یا لحظاتی سرگرم شدن در شبکه های اجتماعی).

تمام کتاب حول این نکته می‌چرخد که  چگونه این حلقه‌ها را تشخیص داده، تحلیل کرده و تغییر دهیم. 

چارلز داهیگ (Charles Duhigg) در نخستین بخش بر روی نحوه‌ی بوجود آمدن عادت‌ها در زندگی انسان‌ها تمرکز می‌کند. این بخش عصب‌شناسی مرتبط با ساختمان عادت را کاوش می‌کند و اینکه چگونه عادت‌های جدیدی بوجود بیاوریم و عادت‌های کهنه را تغییر دهیم.

بخش دوم

آن عادت‌های سازمان‌ها و شرکت‌های موفق را بررسی می‌کند. با جزئیات شرح می‌دهد که چگونه مدیری به نام پال اونیل قبل از اینکه دبیر خزانه‌داری شود، با تمرکز بر عادات اصلی، عملکرد شرکت تولیدی آلمینیوم را با توجه به شاخص صنعتی داو جونز، تبدیل به بهترین کرد و چگونه استاربوکس با القاء آهسته و تدریجی عاداتی که برای تقویت اراده‌اش طراحی شده بودند، از یک ترک تحصیلی دوره دبیرستان تبدیل به مدیر ارشد شد. کتاب همچنین شرح می‌دهد که چرا حتی با استعدادترین جراحان، زمانی که عادات سازمانی در مسیر اشتباهی حرکت کنند، فاجعه می‌آفرینند.

قسمت سوم

کتاب نگاهی به عادت‌ها‌ی جوامع دارد. این بخش بازگو می‌کند که چگونه مارتین لوتر کینگ جونیر و جنبش حقوق مدنی تا اندازه‌ای، با تغییر دادن عادت‌های اجتماعی دیرینه‌ی مونت گومری در ایالت آلباما موفق شدند و اینکه چرا تمرکزی مشابه به روحانی جوانی به نام ریک وارن به خوبی کمک کرد تا بزرگترین کلیسای ملی را در سادل بک والی در ایالت کالیفرنیا بسازد. سرانجام، سؤال‌های اخلاقی مبهم، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

چارلز دوهینگ


خلاصه کتاب قدرت عادات

فهرست 

مقدمه: درمان عادت
فصل اول: حلقه‌ی عادت
فصل دوم: ذهن مشتاق
فصل سوم: قانون طلایی تغییر عادت
فصل چهارم: عادات سازمان‌های موفق
فصل پنجم: استارباکس و عادت به موفقیت
فصل ششم: قدرت بحران
فصل هفتم: چگونه شرکت تارگت می‌دانند که شما چه می‌خواهید، حتی قبل از آنکه خودتان بدانید؟
فصل هشتم: عادات جوامع
فصل نهم: عصب‌شناسی فلسفۀ اختیار
ضمیمه

مقدمه کتاب قدرت عادات

ما توسط عادت‌های‌مان کنترل می‌شویم.

اگر این طور نبود و قرار بود تک‌تک کارهایمان را آگاهانه انجام دهیم، زیر حجم زیاد کارها دوام نمی‌آوردیم.اما خوشبختانه عادت‌ها به کمک ما می‌آیند. چارلز دوهیگ، در کتابش «قدرت عادت» نشان می‌دهد که چطور نیروی عادت را مهار کرده و عادت هایمان را طوری تغییر دهیم که به نفعمان عمل کنند.وقتی یک عادت را به اجزایش تقسیم کنید، آن را تحت کنترل خواهید داشت.

کتاب قدرت عادات، صفحه ۲۰

عادت‌ها سرنوشت ما را می‌سازند. اغلب مردم آن‌طور که دل‌شان می‌خواهد یا آن‌طور که می‌دانند صحیح است زندگی نمی‌کنند-در خوابیدن و خوردن و کار کردن و بچه‌داری- و دلیل آن عادت‌های افراد هستند. در این کتاب، دوهیگ به ما می‌آموزد که عادت‌ها قابل تغییر هستند و به محض اینکه متوجه می‌شویم که عادت‌ها قابل تغییرند، در انتخاب آزاد هستیم.کلید ایجاد یک عادت یا شکستن آن چیزی است که دوهیگ آن را «چرخه عادت» می‌نامد.

کتاب قدرت عادات، صفحه ۴۹

محرک اولیه، شروع‌کننده چرخه عادت است. روندهای تکراری در واقع همان عادت‌ها هستند. پاداش‌ها اتفاقات مثبتی هستند که بعد از انجام روندهایی تکراری می‌افتند.

وقتی برای خود اهدافی تعیین می‌کنید، باید هم زمان در خود عادت‌هایی ایجاد کنید که رسیدن به آن اهداف را تضمین کند. اصلاً بگذارید این‌طور بگوییم: مثلاً به جای این‌که با خود قرار بگذارید که از این به بعد بیشتر ورزش می‌کنم (تعیین هدف)، سعی کنید عادت کنید که هر روز زمان ناهار ۱۵ دقیقه پیاده‌روی کنید (ایجاد عادت)
یا به جای این‌که تصمیم بگیرید وزن کم کنید، تصمیم بگیرید عادت کنید به جای چای شیرین صبحگاهی، چای سبز بخورید. آسان‌تر می‌شود، نه؟
عادت‌های کاری، میزان بهره‌وری در کار را تعیین می‌کنند، عادت‌های تغذیه‌ای تعیین‌کننده میزان سلامت شما هستند و عادت‌های ورزشی مشخص می‌کنند که چه میزان وزن می‌توانید کم کنید. به طور کلی، عادت‌ها سبک و کیفیت زندگی هر فرد را رقم می‌زنند. در واقع، به اعتقاد چارلز دوهیگ، نویسنده کتاب پرفروش «قدرت عادت»، حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد فعالیت‌های روزانه ما از عادت‌های‌مان تشکیل شده است. این بدان معناست که «اگر عادت‌های درستی نداشته باشید، به اهدافتان نمی‌رسید.

نکته طلایی کتاب قدرت عادات

عادت‌های کوچک می‌توانند فرد را بسازند یا او را نابود کنند.
«مربی مایکل فلپس به او چیزی داد که او را از دیگران کاملا متمایز کرد؛ در او عادت‌هایی به وجود آورد که باعث شد مایکل از نظر ذهنی تبدیل به قویترین شناگر شود.

کتاب قدرت عادت، صفحه ۱۱۱

شاید بگویید توان تغییر عادت‌های بد را ندارید. اما باید بدانید تحقیقات زیادی انجام شده که نشان می‌دهد سوخت تغییرات بزرگ، عادت‌های کوچک است. هر عادت کوچکی یک مزیت کوچک ایجاد می‌کند که خود عامل ایجاد یک عادت کوچک دیگر و یک مزیت دیگر می‌شود. عادت‌های کوچک الگوهایی می‌سازند که به فرد می‌قبولانند که موفقیت‌های بزرگتری در راه است. دوهیگ در کتابش تعریف می‌کند که چطور عادت‌های کوچک منجر به مدال طلای شنای المپیک برای فلپس شد. عادت‌های کوچک مایکل باعث شد که صبح مسابقه درست مثل روزهای دیگر بیدار شود، بدون هیچ نگرانی و فقط تک‌تک عادت‌های همیشگی اش را انجام دهد و به پیروزی برسد.

الماس اول

ارزش اشتیاق را دریابید، بقیه مسایل خودشان درست می‌شوند.
بازاریاب‌های شرکت پروکتر اند گمبل فیلم‌هایی از مردم را در حال مرتب‌کردن تختخوابشان تماشا کردند آنها سخت تلاش می‌کردند که محصول جدیدشان را بفروشند؛ محصولی که انتظار داشتند سود سرشاری نصیب شرکت کند اما نزدیک بود به یکی از بزرگترین شکست‌های شرکت تبدیل می‌شد. ناگهان یکی از محققان متوجه نکته ظریف اما مهمی شد. مردم از بوی اتاق تمیز لذت می‌برند. آنها در سیستم بازاریابی خود تغییراتی دادند و در آن سال فبریز یک میلیارد دلار درآمد ایجاد کرد.

چرا هر روز دندان‌های خود را مسواک می‌زنید؟

قبل از اینکه کلود هاپکینز عادت مسواک‌زدن را ایجاد کند، کسی مسواک نمی‌زد. دندان‌های تمام سربازان آمریکایی در جنگ جهانی اول پوسیده بود، و بهداشت دهانی ضعیف یک خطر جدی و فراگیر بود.هاپکینز چطور این مشکل را برطرف کرد؟با ایجاد اشتیاق. حتماً احساس مور مور یا قلقلک بعد از مسواک زدن را در دهان خود تجربه کرده اید. صبح‌ها بعد از بیدار شدن از خواب مشتاقانه منتظر آن حس هستید. جالب اینجاست که این حس قلقلک یا مورمور لازمه داشتن دهان تمیز نیست! اما ما آن را به عنوان پاداش دندان تمیز می‌شناسیم و همین مسأله ما را تشویق به مسواک زدن می‌کند. خمیر دندان او، پپسودنت، استاندارد بهداشت دهان را برای همیشه تغییر داد.

شما برای تغییر عادت‌ها چه نوع اشتیاقی می‌توانید ایجاد کنید؟

الماس دوم

می‌توان عادت‌ها را ایجاد کرد یا از بین برد.
«عادت ها -حتی وقتی که در ذهنمان ریشه دوانده‌اند- قرار نیست تبدیل به سرنوشتمان بشوند.
وقتی راهش را بدانیم، می‌توانیم عادت‌های مان را تغییر دهیم.

کتاب قدرت عادات، صفحه ۲۷۰

برای تغیر عادات باید محرک ها را شناسایی کنید و بدانید هریک چگونه عمل میکند
چارلز دوهیگ در مصاحبه‌ای گفت: محرک‌ها معمولاً در یکی از این پنج دسته می‌گنجند:
۱.زمان خاصی از روز.
۲.مکانی خاص.
۳.حضور افرادی خاص.
۴.یک حس خاص.
۵.یک رفتار خاص که به شکل سنت درآمده است.

مثالی بزنیم:

فرض کنید در سال جدید تصمیم گرفته اید که بیشتر مطالعه کنید. «می‌توانید کتاب خود را کنار تخت قرار دهید تا به محض بیدار شدن چشم‌تان به آن بیفتد و برنامه‌ریزی کنید که صبح یک یا ۳۰ دقیقه زودتر از خواب برخواسته و به همراه همسرتان مطالعه نمائید و یا شبها قبل از خواب به همراه همسرتان چند صفحه ای کتاب بخوانید.

در این مثال چند محرک با هم همراه شده‌اند؛ یک زمان و یک مکان خاص به علاوه حضور فردی خاص.
تشخیص پاداش‌ها به راحتی تشخیص محرک‌ها نیست. فرض کنید عادت دارید هر روز بعدازظهر مدام سراغ یخچال بروید و دنبال چیزی برای خوردن بگردید. محرک این رفتار ممکن است آن زمان خاص (هر روز بعدازظهر) باشد. اما مغز شما با این رفتار به دنبال چیست؟

آیا واقعا گرسنه هستید و دنبال غذا می‌گردید؟ یا به نوعی می‌خواهید یک کار تفریحی کوچک انجام دهید؟ فقط زمانی می‌توانید رفتاری را جایگزین کنید که بدانید با آن رفتار به دنبال چه پاداش یا نتیجه‌ای هستید. در این مثال، رفتار جایگزین می‌تواند خوردن یک سیب، چند دقیقه پیاده‌روی یا گشت‌زدن در اینترنت باشد.
وقتی که محرک و پاداش را بشناسید می‌توانید آنها را ثابت نگه داشته و فقط رفتار را تغییر دهید.
دوهیگ اذعان دارد که تغییر ممکن است سریع اتفاق نیفتد و البته آسان هم نیست، اما اعتقاد دارد که با وقت و تلاش کافی می‌توان عادت‌ها را تغییر داد. عادت‌ها را نمی‌توان ریشه‌کن کرد، اما می‌توان آنها را جایگزین کرد. قانون طلایی تغییر عادت این است که همان محرک اولیه و همان پاداش را حفظ کنید، فقط روند فعالیت بین این دو را تغییر دهید.

نکته طلایی

 عادت‌های قبلی را فراموش کنیم  و عادات جدیدی در خود ایجاد کنیم

یکی‌یکی عادت‌های خود را تغییر دهید و این‌گونه زندگی خود را از نو بسازید.


خلاصه نکات بسیار مهم کتاب قدرت عادات

 

 • افکار انسان نقش بسیار مهم و حساسی در تعیین سرنوشت انسان دارد.
 • طرز فکرها رابطه مستقیم با رفتار شدنی و پذیرا بدانیم و با اعتماد به نفس و شجاعت جلو برویم و فریاد بزنیم :من موفق می شوم
 • اگر میخواهید قانون جذب عمل کنید باید به ان اعتقاد کامل داشته باشید.
 • کل رفتار آدمی وابسته به تفکر اوست.
 • از جملات منفی و منفی بافی بپرهیزید و از جملات مثبت به شدت استفاده کنید مثل :

می توانم قادرم خیلی آسان است موفق می شوم و آن ها را با خطی درشت در صفحه ذهنتان بنویسید.

 • در راستای هدف فکر کردن=در راستای هدف حرکت کردن.
 • هدف خود را در زندگی تعیین کنید.
 • امید و اعتماد به نفس باعث سعی و تلاش و در نتیجه موفق و پیروزی میشه.
 • تمام انسان ها از نظر حافظه یکسان هستند.
 • هر انسانی باید به خود بقبولاند که واقعاً دارای قدرت و توانایی تمرکز فکر می باشد.
 • فقط باید آن را به کار بیندازد.
 • خداوند انسان را قادر به هر کاری کرده.
 • سعی کنید به خود و توانایی هاتون اعتمادکامل داشته باشید
 • به حافظه خود اعتماد و اطمینان داشته باشید تا کارکرد آن چند برابر شود.
 •  با طرز فکر خود میتوانید درسی را برای خود آسان یا سخت کنید.
 • رسیدن به سعادت و خوشبختی با اعتماد به توانایی های خود
 • تفکرات منفی را ریشه یابی کنید و آن ها را به تفکرات مثبت تبدیل کنید.
 • اگر به ضمیر ناخود خود نفوذ کنید میتوانید در مسیر دلخواه خود حرکت کرده و موفق شوید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

پیشنهاد ویژه
صفحه ای که زندگی شما رو متحول میکنه معرفی پرفروش ترین کتاب ها  موفیقت ، ثروت ، روابط …
روی ناحیه سبز رنگ زیر کلیک کنید

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][ult_buttons btn_title=”دانلود کتاب” btn_link=”url:https%3A%2F%2Fbilioneri.com%2Fgrouping%2F%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%D9%81%D8%B1%D8%AF%DB%8C%2Fpak-books%2F27%2F|||” btn_align=”ubtn-center” btn_size=”ubtn-large” btn_title_color=”#ededed” btn_bg_color=”#3eb538″ icon_size=”32″ btn_icon_pos=”ubtn-sep-icon-at-left”][/vc_column][/vc_row]

1 پاسخ

تعقیب

 1. […] علمی داهیگ در زمینه شکل گیری عادت‌ها تحت عنوان «قدرت عادت؛ چرایی کارهایی که ما انجام […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *