کیمیاگر

کیمیاگر کتابی که بیش از 65 میلیون نسخه از ان فروش رفته است

خلاصه رمان کیمیاگر

پائولو کوئلیو از آن دست افراد است که می‌توانید با خواندن کتاب‌هایش به ذهن و تفکراتش پی ببرید و با داستان‌هایش جنس زندگی مردم عادی را لمس کنید.

کیمیاگررمان کیمیاگر نوشته پائولو کوئلیو، پر طرفدار‌ترین کتاب جهان است و بیشتر از صد میلیون نسخه از آن به فروش رسیده است. این کتاب، عنوان رمانی با بیشترین ترجمه را از آن خود کرده است. رمان کیمیاگر داستانی پرکشش و جذاب است که سبک داستانی آن مشابه سبک داستان‌های شرقی است؛ داستان مخاطب را تشویق می‌کند به رها کردن تعلقات و وابستگی‌ها و آغاز سفریک ه باعث پیدا کردن شناخت در نهاد بشر می‌شود.

کتاب کیمیاگر (The Alchemist)، در سال ۱۹۹۳ منتشر شده است و توضیح می دهد که انسان خیلی راحت آرزوهایش را رها می کند، در حالی که هستی همیشه آماده است که به انسان کمک کند تا به آرزوهایش برسد. در پشت جلد این کتاب نوشته شده است:

«این گنج فقط برای شماست و به غیر از شما هیچکس دیگری نمی‌تواند به آن دست پیدا کند.»

کیمیاگر

 

تحلیل کتاب:

نویسنده در کتاب کیمیاگر بدنبال معنای حقیقی زندگی است که می توان آن را در زندگی روزمره مشاهده نمود. کیمیاگر ساختاری تقریبا رویدادی و روایی دارد. از اینرو، به داستانهای قدیمی و افسانه ها، و حداکثر به داستانهای قرن های هجده و نوزده اروپا نزدیک است.روراستی، شفافیت، سادگی شخصیت ها و دیالوگ ها، کوتاهی و سایر ویژگی های برجسته کتاب کیمیاگر باعث استقبال منحصر به فرد در میان هامه مردم شده است.
کتاب کیمیاگر با زاویه دید دانای کل نوشته شده است؛ و علت آن این است که در دانای کل از درون و افکار خبر می دهد و در این رمان بیشترین چیزی که با آن رو به رو می شویم افکار و اندیشه هاست و گاهی نیز متون عرفانی و قواعد عرفانی وارد داستان و اندیشه ها می گردد.نمونه ای از دانای کل در داستان: «پادشاه سالیم در باطن خود برای مرد جوان آرزوی موفقیت کرد. با خود اندیشید: افسوس ! او به زودی نام مرا از یاد خواهد برد…» به همین علت است که نوشته های پائولو کوئیلو در میان توده مردم جهان تأثیر بسیار ژرفی گذاشته است. این نوشته ها برداشتهایی از عرفان آیینهای گوناگون جهان است. بدین روی مردم سراسر جهان پائولو را از خودشان می دانند و انس زیادی با نوشته هایش دارند. لیکن کتابهای کوئیلو بویژه کتاب کیمیاگر شاید برای یک خواننده حرفه ای در زمینه ادبیات داستانی چندان قابل استفاده نباشد. چون بسیاری از ویژگیهای داستان در آن رعایت نشده است.
در بخشهایی از کیمیاگر، رگه های شاعرانه زیبا ودلنشینی وجود دارد؛ که موجب جذب عده ای از مخاطبان اهل ادبیات می شود. البته برخی هم اغراق آمیز است مانند: گاهی نمی توان جلوی جریان رودخانه زندگی را گرفت.
نکات بسیار ظریف و مهمی که به زیبایی در کتاب کیمیاگر نوشته شده است عبارتند از:

1- همه ما «کیمیاگر» زندگی خودمان هستیم و قدرت ساختن آینده مان را داریم؛
در این داستان کیمیاگر کسی است که می تواند ماهیت سرب را به طلا تبدیل کند و این جمله به معنای این است که هرشخصی می تواند باعث تغییر و تحول اساسی در زندگی خود شود.

2- بعضی وقت ها هرآنچه را که دنبالش می گردید، همان جایی است که شروع کردید؛

داستان کیمیاگر در کلیسایی متروکه شروع شده و در همان جا تمام می شود و به دنبال این مفهوم است که برای رسیدن به هدفی غایی و آرزویی شخصی نیاز به پیمودن فرسنگ ها راه نیست کافی است که خوب نگاه کنیم، و هرآنچه می خواهیم در وجود خودمان است و قبل از رسیدن به موفقیت مادی باید در ذهن خودمان موفق شویم.

3- آرزوی و رویای شما در زندگی مهم ترین دغدغه فکری تان باید باشد؛

قطعا گنج فقط سکه نیست بلکه در زندگی هر شخصی گنجی نهفته است که باید به دنبال آن برود و کاملا شخصی است.

4- مسیر بسیار مهمتر از مقصد است و این مسیر سرشاز از موانع هستند.
اگر مقصد ارزشمندی را هدف گرفتید، باید بدانید موانع زیادی بر سر راه تان خواهد بود که برای عبور از آنها نباید کم کاری کنید و به هر نحوی شده برای رسیدن به رویاهایتان با آنها بجنگید و عبور کنید.

البته لازم به ذکر است که این کتاب از داستانی در مثنوی معنوی، دفتر ششم، الهام گرفته است. داستان مولوی شرح حال مردی است که خواب می بیند در کشور مصر گنجی نهفته است و برای به دست آوردن گنج بی درنگ راه می افتد. پس از پیمودن مسافتی زیاد از سخنان نگهبان دروازه شهر در می یابد که گنج در همان محل زندگی او پنهان شده است و این مسیر را بیهوده آمده است . در داستان کیمیاگر هم ماجرا همین گونه است با این تفاوت که شخصیت اصلی داستان از کشور اسپانیا راهی کشور مصر می شود در حالی که در داستان مثنوی شخصیت اصلی داستان از بغداد راهی مصر می شود.

 

این کتاب به صورت صوتی و کیفیت بالا (320) در کتابخانه افراد موفق قرار گرفته است برای تهیه این مجموعه بی نظیر اینجا کلیک کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *